Máme Šumavu moc rádi. Je tam úžasná příroda a prima procházky, navíc to není daleko. Tak jsem si vzal v práci volno, naložili jsme děti a veškerou bagáž a vyrazili do Srní. Chtěli jsme konečně navštívili výběh Vlků, Rysů a Jelenů.

Je úterý 30. července 2019 a my se ženou, juniorem a malou vyrážíme směr Šumava. Protože jedeme od Blatné, stavíme se ještě v Horažďovicích na oběd a abychom zabavili juniora, tak i krátce v místním aquaparku. V zámecké pizzerii si dáváme řízek a penne, jídlo je za nás v pohodě, pak jdeme na koupání. Aquapark je sice malý, ale velmi sympatický - je členitý, má parádní brouzdaliště pro děti s několika skluzavkami, odpočívadlo s bublinkami, řekou a výřivkou. Zajímavá je také velká horolezecká stěna. Uměl bych si to představit u nás, ale… :)

Tipy:
 • Pořiďte dětem cestovatelský deníček. Můžou si tam lepit samolepky z turistických známek nebo dávat razítka (razítka jsou v návštěvnických centrech Srní a Kvilda). My na tom už pracujeme.
 • Do návštěvnických center (Srní + Kvilda) jeďte ideálně ráno těsně před otevřením. Je tam méně lidí a je větší šance vidět vlky. Platí se jen parkovné 30 Kč/hodina.
 • V návštěvnickém centru Kvilda si můžete vzít plánek s umístěním kešek. Za jejich nalezení Vás čeká odměna.

Přes AirBnB máme v Srní od velmi příjemných a ochotných majitelů zamluvenou nově vybavenou chatku, za super peníze. V bezprostřední blízkosti je velký hotel Vydra, kde se dá slušně naobědvat a navečeřet. Za náš třídenní pobyt jsme to vyzkoušeli jen jednou a českou klasiku (smažák + vepřo-knedlo) zvládli dobře. V Srní jako takovém je docela hezké infocentrum s hernou, malá Coop sámoška, benzínka a barokní kostelík. Jinak chaloupky a penziony kam se podíváš, v místním hotelů Srní se údajně nachází i krytý bazén. První den jsme se rozhodli věnovat právě Srní, ale protože jsme přijeli až po třetí hodině, už nemělo smysl se jet podívat na hlavní atrakci Srní - výběr s vlky, odložili jsme to tedy na druhý den na ráno. Takže jsme se prošli po vesnici, navštívili zmíněné íčko a kostelík.

Návštěvnické centrum Srní s výběhem vlků

Druhý den jsme byli smluveni se známými a s mojí mamkou, že se podíváme právě na proslavený vlčí výběh. Před půl desátou jsme byli na místě - dorazili na parkoviště u návštěvnického centra Srní. Platí se 30 korun za hodinu, jinak se v centru žádný další vstup neplatí. Centrum je krásná moderní budova se sedlovou střechou a dřevěným obložením, kde se můžete dozvědět o vlcích spoustu zajímavých informacích, poslechnout si jak zní štěňata nebo jakou mají vlci kostru. V centru jsou také čtyři kamery, kde asi můžete občas vlka zahlédnout, nám se to povedlo "jen" naživo. Děti můžete chvilku nechat dovádět na přilehlém hřišti a doporučuji i nezapomenout dát dětem razítko do jejich deníčku a nebo jen na papírek.

V 10, 13 a 15 hodin jsou komentované prohlídky, ale tu možnost jsme nakonec nevyužili, protože k desáté hodině se okolí návštěvnického centra začalo plnit lidmi a začínalo to vypadat na pořádné davy. Vyrazili jsme tedy s juniorem a kočárkem s malou nahoru k vlčímu výběru. K němu vedou dvě cesty - jedna delší a pohodlnější (vlevo) a jedna kratší, ale se slušným převýšením na konci (vpravo). Nahoře přes výběr vlků vede lávka, za které se můžete pokoušet vlky najít. Nám se podařilo zahlédnout asi tak půlku smečky (je jich tam aktuálně 15), od více lidí jsme ale slyšeli, že takové štěstí neměli. Podle vyjádření domorodců je to ráno lepší než odpoledne. I na lávce je spousta informací o vlcích a jejich životě, můžete načerpat opravdu hodně informací.

Po zážitku s vlky jsme dostali hlad (jako vlk) a tak jsme vyrazili do Modravy na oběd. Modrava byla brutálně obsazená turisty a zaparkovat nebylo jednoduché. Nakonec jsme zaparkovali za krásných 70 Kč u stánku se zmrzlinou. Původně jsme se chtěli podívat do pivovaru Lyer, na který jsme měli dobré reference, tam to ale vypadalo na hodně lidí, tak jsme dali na druhé doporučení a vydali se do restaurace U všech kukaček. Posezení na zahrádce u potůčku s přilehlým pískovištěm, trampolínou a dalšími dětskými proprietami bylo velmi příjemné a jídlo velmi slušné.

Návštěvnické centrum Kvilda s výběrem jelenů a rysů

Po dobrém obědě jsme se vydali na pokračování naší cesty za přírodou, vyrazili jsme do návštěvnického centra Kvilda. To je prakticky identické jako to v Srní, jen zaměřené na jeleny a rysy. I tady se platí jen parkování 30 Kč/hodinu, dál už se jiný vstup neplatí. Po zakoupení drobností (juniorovi jsme koupili malý atlas hub, který hodláme využít při příští návštěvě lesa za účelem houbaření - ať ví, co sbíráme :)) a nezbytné dávce kávy jsme vyrazili na okruh.

 

Okruh je příjemná procházka lesem, kde jsou dva výběry - jeden výběr s pozorovatelnou rysů a jeden se třemi pozorovatelny jelenů. V obou případech se nám zadařilo - je moc hezké vidět ta krásná zvířata, jak si hoví v prostorném výběru, mají určitě mnohem větší pohodu než rysové v řadě ZOO.

Ke konci trasy, těsně před výběhem jelenů nás zastihl déšť, tak jsme to prolítli, jeleny jsme ale viděli. Neunikly nám tři dřevěné pozorovatelny a několik bezpečnostních útočišť, kde by se našinec mohl skrýt před útočícím jelenem.

Cesta domů přes naučnou stezku Povydří a Sovinec v Borové Ladě

Po snídani jsme s mládeží vyrazili na kopec k jezírku nad Srním, což je retenční nádrž pro elektrárnu Vydra. Elektrárna leží vzdušnou čarou pár stovek metrů od jezírka (z vodního zámku kousek od jezírka tam vede potrubí) a vyrábí elektřinu již od roku 1942. Na tomhle kopečku je nejhezčí výhled, který jsme v okolí viděli, opravdu stojí za to vidět.

Po odevzdání klíčů od ubytování jsme naložili auto a vyrazili směr Antýgl, abychom se prošli kolem řeky Vydry v 1. zóně národního parku. Tohle je moc hezká procházka (na kolech se sem nesmí), byť chvílemi připomíná počtem lidí dálnici. Taky se tu dá koupat, ale voda byla i v parném létě tak ledová, že to dají jen ti otrlí. Po cestě je několik info tabulí, ze kterých se člověk dozví spoustu zajímavého (např. proč je to koryto plné kamenů). V Turnerově chatě jsme se pak zastavili na oběd (kančí se zelím a knedlíkem bylo výborné) a vyrazili zpět do kopečka. Parkovali jsme na parkovišti Rokyta, lepší je ale určitě využít parkoviště Antýgl.

Naše poslední zastávka na výletě byl Sovinec v Borové Ladě, což je taková velká voliéra, kde mají několik druhů sov (Sovice sněžná, Kalous ušatý, Sova pálená, …). Byla velká výzva ty sovy hledat, protože až na Sovici sněžnou a Sýce nebyly vidět skoro vůbec - Puštíků obecných tam bylo 6, my viděli dva.

Náš výlet jsme zakončili v Café & Snack Madam Čokoláda, měli jsme tak sladkou tečku v podobě kávy a výborných borůvkových knedlíků s vanilkovým krémem. Pro informaci - na parkovišti se platí celodenní parkovné 50 Kč.

Je spousta věcí, které jsme neviděli a na které se podíváme příště, Srní a okolí je plné nádherných míst, která stojí za to vidět:

 • Čeňkova Pila - zmíněná elektrárna Vydra
 • Vchynicko-tetovský kanál
 • Hauswaldská kaple
 • Chalupská slať
 • Hrad Kašperk
 • Poledník
 • Nespočet kopců kolem
 • Atd. atd.

Ale to bude téma našich dalších výletů.

f t g